Loading...

Izložba Mirsada Begića u Galeriji Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore

Galerija MUSCG

Muzej savremene umjetnosti Crne Gore najavljuje otvaranje izložbe jednog od najznačajnijih savremenih umjetnika sa prostora bivše Jugoslavije – Mirsada Begića. Izložba će biti otvorena u četvrtak, 15. maja u 20 h u Galeriji Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore. Kustoskinja izložbe je Milena Durutović.

Izložba “Oživljeni zapisi” predstavlja priliku da se crnogorska publika upozna sa slojevitim, misaonim i vizuelno kompleksnim stvaralaštvom Mirsada Begića – umjetnika koji više od četiri decenije oblikuje jedan od najupečatljivijih likovnih jezika regiona.

Iako prepoznat kao vajar, Begić je umjetnik čiji se izraz ne zadržava u granicama pojedinačnog medija. Njegova umjetnost je višemedijska, filozofska i introspektivna; u njoj se skulptura, slikarstvo, crtež i objekat međusobno prožimaju i transformišu. Svaki trag u njegovom radu nosi u sebi otisak misaonog procesa – oblikovanog ne toliko da bi prikazao, koliko da bi izazvao unutrašnji pokret u posmatraču.

Njegovo djelo može se posmatrati kao "vizuelna ontologija" – umjetnost koja ne afirmiše značenje, već ga tiho priziva, ne kroz naraciju ili simboliku, već kroz teksturu, materiju, pigment, liniju i prazninu.

“U vremenu buke, brzine i semiotičke prezasićenosti, Begićeva umjetnost nudi tišinu – ne odsustvo značenja, već njegovu najdublju formu“, navodi se u tekstu koji prati katalog izložbe.

Na izložbi će biti predstavljeni radovi nastali u različitim periodima autorovog stvaralaštva, uključujući slike, crteže, skulpture i objekte, kroz koje se može pratiti kontinuitet njegove filozofske i likovne misli. Poseban segment izložbe posvećen je njegovom doprinosu savremenoj sakralnoj umjetnosti, među kojima se izdvaja oblikovanje bočnih vrata Katedrale sv. Nikole u Ljubljani – djela koje se izdvaja po svojoj tišini, askezi forme i duhovnoj prisutnosti.

Mirsad Begić (1953) rođen je u Glamoču, a od 1983. godine živi i radi u Ljubljani. Studirao je vajarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani, a usavršavao se i na renomiranoj St. Martin’s School of Art u Londonu. Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima se izdvajaju nagrada Prešernovog fonda i Orden za izuzetne zasluge Republike Slovenije. Godine 2011. proglašen je počasnim građaninom Ljubljane.

Izložba je rezultat saradnje sa Galerijom Novak iz Ljubljane, koja se već godinama bavi predstavljanjem najznačajnijih imena savremene umjetnosti iz Slovenije i regiona. Podršku realizaciji projekta pružila je Ambasada Republike Slovenije u Crnoj Gori, čime se dodatno afirmišu kulturne veze između dvije države.

Izvor: Muzej savremene umjetnosti Crne Gore

{{komentar.osoba}} :

{{komentar.tekst}}