Loading...

Otvaranje izložbe umjetnice Tijane Vujović u Petrovcu

Spomen dom „Crvena komuna“, Petrovac

U organizaciji JU Muzeji i galerije Budve u galeriji „Marko K. Gregović“  Spomen doma „Crvena komuna“ u Petrovcu, u subotu 10. marta u 19 h, biti otvorena izložba umjetnice Tijane Vujović pod nazivom Innocent when you dream.

Tijana Vujović, rođena je 1986. godine u Podgorici.  Završila je studije slikarstva 2009. godine na Fakutetu likovnih umjetnosti na Cetinju, u klasi prof. Rajka Todorovića. Master studije Istorije kulture i istorijske antropologije završila je 2017.godine na Istorijskom institutu Crne Gore. Trenutno na studijama Konzervacije i restauracije, FLU Cetinje.

Članica ULUCG od 2010.godine.

Samostalne izložbe u galerijama:

  1. Summer Blues, izložba slika, Perjanički dom, Podgorica
  2. Crteži i slike, galerija „Marko K. Gregović”, Petrovacl
  3. Summer Blues, Spomen-dom „Stefan Mitrov Ljubiša“ JU Muzeji i galerije Budve
  4. Summer Blues Refresh, u galeriji „Ilija Šobajić“, Muzej Nikšić
  5. Innocent When You Dream, Art galerija, JU Muzeji i galerije Podgorice

Grupne izložbe:

  1. Interazioni, Crnogorski dani kulture u Italiji (Bari, Italija)
  2. Imago Mundi, putujuća izložba
  3. Zimski salon galerija „Josip Bepo Benković” (Herceg Novi)
  4. Novembarski salon, Galerija „Miodrag Dado Đurić”, Narodni muzej, Cetinje
  5. Zimski salon, galerija “Josip Bepo Benković” (Herceg Novi)
  6. Međunarodni bijenale akta, galerija „Marko K. Gregović”, Petrovac
  7. Prvi međunarodni trijenale portreta, Kninski muzej, Hrvatska
  8. Međunarodni bijenale akta, galerija „Marko K. Gregović”, Petrovac
  9. Moja Palestina, KIC „Budo Tomović”, Podgorica
  10. Salon grafike malog formata, Art galerija, Podgorica
  11. Osamdeseta Tradicionalna izložba ULUCG, paviljon ULUCG, Podgorica

Nagrade:

  1. Nagrada za sliku, FLU Cetinje; 2010. Nagrada za sliku, izložba Susreti, Ekonomski fakultet, Podgorica

Tekst za katalog koji prati izložbu napisala je istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić. Izdvajamo dio teksta iz kataloga:

…“ Novi radovi Tijane Vujović naslanjaju se poetski i tematski na njena ranija umjetnička istraživanja. Fokus na figuru djeteta kao centralni motiv, kao i na odnos čovjeka prema prirodi, koji je bio karakterističan za prethodni period, evoluirao je i rezultirao drugačijim izvedbenim postupkom, promjenama u likovnoj sintagmi i pomjeranjem značenja. Umjetnica kao polazište novih radova i dalje zadržava fotografije djece koje odabira u digitalnoj ikonosferi. Izmještajući dječija tijela iz prvobitnih i situirajućih u inscenirane prizore, ona mijenja atmosferu i karakter predložaka. Umjesto narativnosti koja je bila naglašena u ranijim slikama, sada prvi u plan stavlja refleksiju o prikazanom. Dakle, baveći se problemom otuđenosti od prirode i nevinošću dječijeg doživljaja svijeta, umjetnica fragmentira, kropuje dio arkadijskog prizora i delikatno ga transformiše u prostor sanjarenja. Poput izolovanih ostrvaca, radovi postaju prostori eskapizma, jer nam na prvi pogled nude iluziju visoko estetizovanih, bezbrižnih i bezopasnih mjesta, koja nam obezbjeđuju duboku intimu. Ipak, radi se o lijepim, snolikim, krhkim prividima, lišenim zaštićenostii izloženim voajerskom pogledu.

Idilični prizori koji proizvode estetski užitak pogleda i želju za transferom bića posmatrača u prostor slike, unose pritajenu, intuitivnu nelagodu zbog ranjivosti privida i raspršivanja scene. Lakom raspršivanju scene doprinosi i specifičan način na koji umjetnica tretira sliku. Boje su lazurne, rastaču se, kolorit je artificijelan poput prehrambenih aroma i povremeno asocira na fabrički proizvedene slatkiše, što je namjerna posljedica upotrebe sprejeva. Izostanak fona na kropovanim slikama, a na klasičnim formatima blurovana, rastakajuća, aperspektivna pozadina, pojačava plošnost prizora. Većina djela je nekonvencionalnog formata, poput isječaka ili fragmenata izrezanih iz neke cjeline. Nepravilna konturna linija po kojoj je rad izrezan, bliža je viralitetu prirode i dječijoj vizuri realnosti od standardnih geometrijskih formata. Svi ikonografski elementi su prikazani kao obrisi, figure djece su slikane kao siluete, a biljke su kreirane prskanjem sprejevima preko napravljenih šablona. Djeca su okrenuta od posmatrača, zaokupljena igrom, u potpunom saglasju sa sobom i prirodom.”…

Izložba se može pogledati do 2. juna 2025.godine.

Izvor: Muzej i galerije Budve

{{komentar.osoba}} :

{{komentar.tekst}}