Loading...

Treći dan LiTeritorije

Galerija Risto Stijović

Treće večeri festivala “Literitorija”, 5. septembra, u 20h, biće predstavljena knjiga Marjane Đukić „Proizvodnja literarnih vrijednosti“. Sa autorkom će govoriti teoretičarka književnosti Jelena Knežević i pisac Vasko Raičević.

U okviru pratećeg programa, od 21h nastupiće pjesnikinja Barbara Delać i kantautorka Sara Renar, zajedničkim multimedijalnim projektom „Gdje smo ovo, pričaj mi“.

Programi će se održati u okviru manifestacije Podgoričko kulturno ljeto, u dvorištu Galerije Rista Stijovića.

Marjana Đukić je profesorka francuske književnosti Filološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Autorka je knjiga Žan Ruse - Teorija romana (2010, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića), U potrazi za romanom. Francuski roman srednjeg, XVI i XVII vijeka (2011, Institut za crnogorski jezik i književnost) i Proizvodnja literarnih vrijednosti (2020, Nova knjiga). Članica je uređivačkog tima naučnog časopisa Književna istorija Instituta za književnost i umetnost u Beogradu. Oblasti kojima se bavi u nastavi i u radovima jesu francusku književnost srednjeg vijeka, frankofone književnosti, teorija i istorija romana, istorija književnosti.

Jelena Knežević rođena je 1977. u Novom Sadu. Doktorirala je na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, radom na temu Koncept ljepote u njemačkoj baladi. Magistarski rad na temu Recepcija njemačke književnosti u Crnoj Gori do 1945. godine odbranila na istom fakultetu, gdje je 2001. završila i osnovne studije na grupi Opšta književnost i teorija književnosti. Od 2003. zaposlena na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Od 2015. prodekan je za nauku i međunarodnu saradnju Filološkog fakulteta. Od 2012. rukovodilac je Studijskog programa za njemački jezik i književnost. Bavi se i književnim prevođenjem.

Vasko Raičević je rođen 1979. u Podgorici. Osnovne i specijalističke studije dramaturgije završio je na cetinjskom Fakultetu dramskih umjetnosti. Njegova drama Dobra smrt postavljena je u CNP-u, kao i u Rusiji, u pozorištima u Toboljsku i u Rostovu na Donu. Komad Put u otadžbinu objavio je u časopisu Ars. Sa komadom Kalina proces pobijedio je na konkursu za najbolji crnogorski savremeni dramski tekst 2012. Koautor je komada Poglavlja 23 i 24, izvedenog u okviru festivala FIAT u Podgorici. Dramski tekst Kuća za rušenje izveden u okviru projekta 19. decembar - dan poslije. Komad Galeb 1993 izveden u okviru projekta Hronika Galeb. Drame su mu prevođene na engleski, ruski, slovenački i poljski jezik. Knjiga Drame objavljena je u izdanju OKF i CDNK (2015). Bio je dramaturg na nekoliko pozorišnih komada. Kratke priče objavljivao je u časopisu Ars. Trenutno je asistent na predmetu Antička književnost na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost.

Barbara Delać rođena je 1994. u Kotoru. Diplomirala je na studijama Moderne i savremene teorije umjetnosti. Nagrada na 32. Festivalu mladih pesnika u Zaječaru omogućila je štampanje njene prve knjige poezije Tomorrowland, za koju je dobila i Brankovu nagradu u Novom Sadu 2018. godine. Na rezidenciji Berlin-Stipendium, koju dodjeljuje Akademija umjetnosti u Berlinu, nastala je njena poema Gdje smo ovo pričaj mi, koja je u Berlinu imala i svoje premijerno, performativno predstavljanje, u saradnji sa kantautorkom Sarom Renar. Članica je književne grupe Forum mladih pisaca koja se okuplja u podgoričkom KIC-u Budo Tomović od 2015. godine. Objavljivala je poeziju i kratke priče u brojnim zbornicima, književnim časopisima i portalima. Uvrštena je u izbor za prevod na njemački jezik na konkursu Vrijeme (bez) utopije. Mreža mladih pisaca, projekta koji je podržan od DAAD-a. Poezija joj je prevođena na engleski, njemački, a u najavi su i prevodi na slovenački, francuski i grčki.

Sara Renar je zagrebačka kantautorka, rođena 1987. Magistrirala je arhitekturu, ali posvetila se muzičkoj karijeri. Iza sebe ima pet samostalnih diskografska izdanja u kojima potpisuje tekst i muziku. Osvojila je više evropskih i regionalnih nagrada i stipendija, i pripada grupi najpriznatijih muzičkih imena nove generacije u regionu. U posljednje tri godine Sara je zabilježila oko 250 koncertnih nastupa širom Evrope. Osim rada na svojoj, autorskoj muzici, sarađivala je na projektima pozorišne grupe Montažstroj i umjetničkog kolektiva SKROZ, česta je saradnica književnih manifestacija "Goranovo proljeće", "Tko Čita?", "Sjećanje na Tina" i "Doručak kod Krleže", sarađuje sa svjetski priznatim DJ imenima (Insolate, Hibrid) te radi muziku za multimedijske projekte.

Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo ukoliko posjedujete jedan od četiri dokaza iz Nacionalne digitalne COVID potvrde.

{{komentar.osoba}} :

{{komentar.tekst}}