23/03/2021, 20:00 Razne lokacije
U srijedu, 21. aprila, u 20 h, gost je Žiga Koritnik, čuveni džez fotograf. Pod geslom "Let Me Arrange Some Clouds for You" ili "Malo ću vam preurediti oblake", Žiga će nam govoriti o svom stvaralaštvu. Događaj možete pratiti uživo na Fejzbuk stranicama American Corner Podgorica i Jazz Art.
Virtuelnom programu realizuju Američki ugao Podgorica tokom Mjeseca poštovanja džeza u saradnji sa organizacijom Jazz Art.
Riječ je o ciklusu razgovora/predavanja pod nazivom “Virtuelni susreti” u okviru kojeg svake srijede u aprilu, sa početkom u 20 sati, govore ugledni umjetnici i stručnjaci iz svijeta muzike, fotografije, književnosti i filma koji su u proteklom periodu dali svoj doprinos programima festivala “Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori”.
Ove srijede, 21. Aprila u 20 sati naš gost je Žiga Koritnik, čuveni džez fotograf. Pod geslom "Let Me Arrange Some Clouds for You" ili "Malo ću vam preurediti oblake", Žiga će nam govoriti o svom stvaralaštvu. Događaj možete pratiti uživo na Fejzbuk stranicama American Corner Podgorica i Jazz Art.
Rođen u Ljubljani, 1964. godine, Koritnik još od 1990. godine, učestvuje na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u Sloveniji i inostranstvu, od Italije i Njemačke do SAD i Japana. Angažovan je kao oficijelni fotograf mnogih internacionalnihdžez festivala.
Žiga Koritnik fotografiše muzičare od 1987. Živi i radi u Ljubljani u Sloveniji, gde je redovni gost na muzičkoj sceni i dokumentuje Ljubljanski džez festival, festival Druga godba, koncerte u Cankarjevom domu i razne druge događaje širom Evrope, kako velike, tako i male, uključujući džez festival Saalfelden, Konrontationen u Nickelsdorfu, bečki džez festival u Austriji, “Musikue Mettisses” u Angouleme-u, Francuska, Vomad u Readingu, Engleska i Talos festival u Ruvo di Puglia, Ai Confini Tra Sardegna E Jazz i Musica Sulle Bocche, Sardegna-Italija, i festival Vision u Njujorku. Od 1996. je rezidentni fotograf Skopskog džez festivala u Makedoniji, gdje se svake godine objavljuje kalendar sa njegovim fotografijama. 2001. godine održao je veliku izložbu u Muzeju grada Skoplja na proslavi 20. godišnjice festivala, koju je pratila knjiga u kojoj su pretežno predstavljene Koritnikove fotografije.
Virtuelni susret s Žigom Koritinikom je svojevrsno podsjećanje na izložbu “Cloud Arrangers” (Aranžeri oblaka) kojom se Koritnik predstavio podgoričkoj publici na JAM-u 2012. godine, a koja je obišla mnoge svjetske destinacije. Objavio je i knjigu pod istim nazivom 2019. godine, u izdanju društva PEGA.
Podijelićemo sa vama neke fragmente iz uvodnog kataloga njegove izložbe “Aranžeri oblaka” koji je tada objavio Jazz Art. na svom vebsajtu i u Biltenu JAM 2012.
„Posao džez fotografa je veoma zanimljiv. Najvažnije je približiti se muzičarima, postati im prijatelj…emocije su uvijek blizu same površine, naročito u muzici koja uvijek nosi poruke, bilo pozitivne, bilo negativne.”
“Sa dokumentovanjem džez scene započeo sam davne 1987. godine, kad sam sa prijateljem otišao na beogradski Džez festival da čujem Majlsa Dejvisa. Prije toga, slušao sam uglavnom rok. Frenk Zapa je bio, i još uvijek je, jedan od mojih omiljenih muzičara, pravi genije. Uskoro, ljubljanska muzička scena bila je pod kontrolom. Tih dana nije bilo mnogo koncerata. Onda je došao Pet Metini – neočekivan, skoro pa nenajavljen – sa svojim prvim solo projektom. Taj tročasovni koncert me je u potpunosti opčinio. Tada sam otkrio priču o džezu koja nema završetak. Kasnije će doći i “world” muzika, mada još uvijek uspijevam da, tu i tamo, odslušam i poneki rok koncert.
Pored muzike, uvijek sam strastveno volio i fotografiju. Fotoaparat je sa mnom išao posvuda – na žurke, druženja s prijateljima, pa naravno, i na koncerte. Bio je tu na putovanjima, uvijek u funkciji. Tako sam započeo i zvaničan rad na fotografisanju koncerata, i došao u direktan kontakt sa muzičarima. Objavljivanjem fotografija, ispunjavao sam obavezu prema promoterima koncerata, ali i prema muzičarima, čije sam duše „uzimao“. Potrebno je sa velikim oprezom, nježno se ophoditi prema toj „duši“ – njegujemo je, ali ne eksploatišemo. Istovremeno, bio sam angažovan na podršci lokalnoj muzičkoj sceni.”
Oprema treba da je uvijek spremna, morate misliti na osvjetljenje i fokus. Zadatak vam je da na fotopapiru oživite nešto što se dogodilo u jednom trenutku, ali što treba da pomogne gledaocu da taj trenutak kreativno zamisli. Fotografi su poput ribara koji čekaju ribu da naiđe kako bi je uhvatili.
U početku, lovio sam samo u plitkoj vodi. Sada, godinama, kasnije, više volim da idem u dubinu. Trudim se da uhvatim atmosferu na koncertima. Na dobrim festivalima i koncertima, pojavljuje se posebno raspoloženje, i ja mogu da „vidim“. Zainteresovan sam da predstavim najbolju stranu te muzike. Ako ne osjetim da to mogu, često neću ništa ni snimiti. Da bi se napravili dobri snimci, treba biti u posebnom raspoloženju. Naravno, neophodno je i tehničko znanje – tako da pritisak na okidač postane automatska radnja.
Muzički fotografi se uvijek nađu oko ljubavi prema dobroj muzici – i svemu što je okružuje – i vole je koliko i fotografiju. Volimo da smo u društvu u kom nam nije dosadno i na koje uvijek možemo računati. Atmosfera na koncertima se neprekidno mijenja.
Često, fotografija ima ujedinjavajuće i/ili edukativno značenje. Susrećemo se sa mnogim kulturama po svijetu, prihvatamo ih i priznajemo da smo ispod kože svi nalik jedni na druge. Sve dok ne osjetim kreativno uzbuđenje koje nosi ova spoznaja, nisam sposoban da načinim dobru fotografiju. Još uvijek volim osjećaj odlaska na nove festivale i otkrivanja kultura koje ne poznajem – to je nešto što me privlači.
Naslov izložbe —“Aranžeri oblaka”— nastao je prije više godina, kad sam jednom prilikom ležao na obali Bohinjskog jezera i divio se oblacima. Neki prijatelj Škot veslao je sa svojim sinom po jezeru, pozdravili smo se, a dječak je upitao oca: „Ko je ovo?“ Ovaj je odgovorio „Ovo ti je aranžer oblaka“. Prva asocijacija bila je muzika, fotografija i atmosfera koju nose zaista veliki festivali. Pomislio sam da bi to mogao postati naziv neke buduće izložbe, možda čak i knjige…
Tako vidim i čujem muzičare, i oni su na neki način aranžeri oblaka – odnosno, atmosfere u našim umovima. Svaki slušalac na koncertu osjeća posebne emocije, muzika utiče na raspoloženje, i dovodi nas sve na iste talasne dužine. To su ujedno i najljepši momenti, kada me prožima ta novonastala energija, i tada sam sposoban da uhvatim dobru sliku – momenat fotografske veličanstvenosti...“
Više o umjetničkom stvaralaštvu Žige Koritnika možete pročitati na sajtu: http://zigakoritnikphotography.com/
{{komentar.osoba}} :
{{komentar.tekst}}